1. března 2017

VGP pokračuje v akvizičním tažení v ČR i napříč Evropou

čtenářů
Skupina VGP koupila začátkem letošního roku průmyslovou zónu v severočeském Chomutově. Prodávajícím byla společnost Arcona Capital v zastoupení fondu Belgravia European Fund se sídlem na Normanském ostrově Jersey. VGP tak pokračuje v sérii akvizic z minulého roku, na jehož konci nakupovala zejména nemovitosti na španělském trhu, kam zahájila expanzi v roce 2015. Skupina VGP patří dlouhodobě mezi lídry na českém trhu průmyslových nemovitostí, výrazně roste i na německém trhu, kde staví aktuálně například nové distribuční centrum pro internetový gigant Amazon. Působí rovněž na Slovensku, v Lotyšsku, Estonsku, Maďarsku a Rumunsku.
VGP expanduje napříč Evropou. Foto: VGP Mango Park Barcelona – distribuční centrum řetězce Mango poblíž Barcelony na ploše 180 000 m2, které lze ještě rozšířit na 260 000 m2

Zóna v Chomutově se rozkládá na ploše 92 670 m2, z toho 48 000 m2 je určených k výstavbě. Pozemky, které byly dosud ve vlastnictví fondu, disponují územním rozhodnutím pro průmyslové využití a jsou strategicky umístěné poblíž dálnice D7. Arcona Capital převzala správu průmyslové zóny v roce 2009. Severočeský kraj v poslední době zaznamenává příliv nových investic. Umístění průmyslové oblasti nabízí napojení na silniční síť, dostupnost kvalifikované pracovní síly a malou přepravní vzdálenost k hlavním výrobním centrům automobilového průmyslu v České republice i v Německu.

Španělská expanze

Na sklonku loňského roku skupina VGP získala rozsáhlý pozemek nedaleko madridského mezinárodního letiště. Celkem 223 000 m2 v San Fernando de Henares je určeno k výstavbě. Tu chce VGP zahájit už v průběhu letošního roku. „Akvizicí pozemku v San Fernando de Henares, spolu s oznámenou akvizicí průmyslového parku Mango z prosince 2016, VGP disponuje velmi atraktivními lokalitami již ve dvou významných městech Španělska,“ uvedl Jan Van Geet, generální ředitel VGP. Celková počáteční investovaná částka ve Španělsku se pohybovala kolem 195 milionů eur.

Mango Logistics Park je nové distribuční centrum stejnojmenného módního řetězce, rozkládající se poblíž Barcelony na ploše 180 000 m2, které lze ještě rozšířit na 260 000 m2. Mango si od VGP budovu zpětně pronajme v rámci 30leté nájemní smlouvy. Logistické centrum Mango disponuje nejnovější technologií a logistickou robotikou schopnou manipulovat se 75 000 oděvy za hodinu. Mango Logistics Park bude zásobovat celosvětovou síť tohoto řetězce, kterou tvoří víc než 2 200 obchodů ve 110 zemích.

Severně od Barcelony v lokalitě Lliçà d’Amunt VGP rovněž zakoupila 150 000 m2 pozemků pro další výstavbu, na kterých bude moci v blízké budoucnosti realizovat celkem víc než 100 000 m2 pronajímatelné plochy pro další potenciální nájemce.

Napříč Evropou

VGP roste i v ČR. Foto: VGP Park Olomouc – Hněvotín

Dohromady VGP v minulém roce v Evropě získala pozemky určené k developmentu o celkové rozloze přes milion metrů čtverečních. Pozemky pro své další průmyslové areály loni nakupovala především v Německu (408 000 m2), ve Španělsku (400 000 m2) a v České republice (358 000 m2). Jak firma uvedla ve svých hospodářských výsledcích za rok 2016, zveřejněných minulý měsíc, její pozemková banka čítá bezmála tři miliony čtverečních metrů.

Ke konci roku 2016 měla VGP ve výstavbě celkem 17 budov o 381 000 m2 souhrnné pronajímatelné plochy. Z toho šest objektů vzniká pod taktovkou společnosti VGP European Logistics. Ta byla založena loni na jaře jako nový společný podnik v poměru 50/50 s Allianz Real Estate. VGP European Logistics má výhradní předkupní právo k akvizici budov vystavěných skupinou VGP a umístěných v Německu, Česku, na Slovensku a v Maďarsku. VGP působí ve společném podniku i coby správce nemovitostí, aktiv a řízení developerských činností. V České republice se aktuálně jedná o jednu budovu ve VGP Parku Brno, která je ve výstavbě. Na Slovensku je to jedna budova ve VGP Parku Malacky a v Německu má společný podnik s Allianz Real Estate rozestavěné tři objekty v Hamburku a jeden ve spolkové zemi Porýní-Falc ve VGP Parku Frankenthal. Tam buduje aktuálně distribuční centrum na míru společnosti Amazon, která si dlouhodobě pronajme zhruba 60 000 m2. Kromě logistických prostor VGP v rámci 17hektarového logistického a průmyslového parku Frankenthal vybuduje i kanceláře a parkoviště s kapacitou 1 200 míst pro zaměstnance Amazonu. Hotovo by mělo být na konci letošního roku.

VGP Park Rodgau (Německo)

Pokud jde o samostatný development skupiny, v České republice měla VGP na přelomu let 2016 a 2017 rozestavěných 11 budov, a sice po jedné ve VGP Parku Tuchoměřice, VGP Parku Ústí nad Labem, VGP Parku Český Újezd a VGP Parku Olomouc. Kromě toho má firrma ve stadiu výstavby pět budov ve svých parcích v Německu a po jednom objektu v Estonsku a v Lotyšsku. Dohromady se jedná o 221 000 m2, z nichž 69 procent prostor už společnost buduje pro konkrétního nájemce.

Nárůst pronájmů i zisku

Podle hospodářských výsledků za rok 2016 přinesly provozní aktivity čistý zisk ve výši 91,3 milionu eur (4,91 eur na akcii), oproti zisku 86,6 milionu eur (4,66 eur na akcii) za hospodářský rok končící 31. prosince 2015. Investiční a nemovitostní skupina VGP je kótovaná na bruselské burze Euronext a na hlavním trhu pražské Burzy cenných papírů.

Navýšení poptávky na trhu loni vedlo k podpisu nájemních smluv celkem za víc než 30,4 milionu eur, z čehož 27,4 milionu eur se týkalo nových nebo náhradních pronájmů a 3 miliony eur souvisely s obnovou stávajících nájemních smluv. Z hlediska sektorů získala na významu zejména e-commerce. Z geografického pohledu mělo na dosažených výsledcích největší podíl Německo s přibližně polovinou nových pronájmů podepsaných v minulém roce.

Portfolio nemovitostí skupiny VGP k poslednímu dni roku 2016 dosáhlo 98,8% obsazenosti, což představuje meziroční nárůst o 1,5 procenta. Míra obsazenosti vlastního portfolia ke konci roku dosáhla 97 % , resp. 100 % u VGP European Logistics.

Vlastní investiční portfolio nemovitostí VGP aktuálně sestává z 16 dokončených budov představujících 416 158 m2 pronajímatelné plochy, zatímco portfolio nemovitostí společného podniku tvoří 33 dokončených budov o ploše 593 454 m2.

Zdroj: BUILDING WORLD magazine – vydání březen 2017

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...