22. prosince 2016

SEGRO slaví 10. výročí ve střední Evropě

čtenářů
Společnost SEGRO, která slaví 10 let působnosti ve střední Evropě, pokračuje v růstu i v České republice. Britský developer spravuje ve středoevropském regionu přes 1,2 milionu m2 logistických a průmyslových ploch v hodnotě takřka 900 milionů eur. SEGRO Logistics Park Prague se letos rozrostl o téměř 14 % a brzy má následovat dalších 29 000 m2 v rámci rozvoje 5. fáze. Park nedaleko letiště Václava Havla, který má celkový potenciál 250 000 m2, přilákal jen v poslední době nájemce, jako jsou Pivovary Lobkowicz Group, GO! Express & Logistics či Xpress Trans, čímž jeho obsazenost překročila 94 %. S Magdalenou Szulc, SEGRO Business Unit Director Central Europe, jsme hovořili o rozvoji pražské lokality, aktuálních trendech na českém a polském trhu i budoucích expanzních plánech.
Magdalena Szulc, SEGRO Business Unit Director Central Europe

Můžete připomenout aktuální expozici SEGRO v Evropě? Jak velké portfolio rozvíjíte v CEE?

SEGRO vlastní nebo spravuje v deseti evropských zemích přes 6 milionů m2 průmyslových a skladovacích prostor, s aktuální hodnotou přibližně 7,4 miliardy liber a více než 1 200 nájemci. Významným faktorem, kterým se odlišuje od ostatních velkých developerů, je to, že projekty rozvíjíme z pozice plného vlastníka s cílem dlouhodobé správy. Tomu je podřízen i promyšlený výběr lokalit, do kterých vstupujeme. V Polsku a České republice, které patří pod organizační jednotku střední Evropy, v současné době máme 16 parků v devíti lokalitách ve velkých městech a na klíčových dopravních uzlech. Celkově zde spravujeme moderní nemovitosti pro skladování a lehkou výrobu o rozloze 1,2 milionu m2 a hodnotě 892 milionů eur, které  využívá přes 160 společností, především z oblasti logistiky, maloobchodu, automobilového průmyslu a internetového obchodu.

Jaké fi rmy patří k největším nájemcům pražského parku? SEGRO Logistics Park Prague vznikal v několika etapách a další se připravují…

Pozemky v Hostivici jsme koupili v roce 2006 a první etapa, která zahrnovala tři budovy (A, B, E), byla dokončena v roce 2008. Součástí byly také prostory pro společnost Kühne + Nagel, což je s plochou přes 16 500 m2 dodnes náš největší nájemce v České republice. V roce 2010 následovala druhá etapa (C, D), kde našly své sídlo kromě dalších i společnosti Expeditors a TROST. Třetí etapu jsme zahájili výstavbou prostor společnosti IKEA. Další fáze rozvoje byla realizována prostřednictvím akvizice – v říjnu 2014 jsme získali v online aukci tři plně pronajaté nemovitosti 1A a 1C (přes 22 000 m2) a v září 2015 budovu o rozloze 11 500 m2, kterou dnes využívá společnost Damco. K největším klientům v Praze tak patří logistické společnosti jako Kühne + Nagel, FAST ČR nebo O.T.E.C., maloobchodníci jako IKEA a FAST ČR, dodavatelé pro automobilový průmysl – například fi rma STAHLGRUBER a farmaceutické společnosti, k nimž patří např. Orifarm Supply nebo PRO.MED.CS Praha. Park se postupně rozrostl na více než 100 000 m2 a v současné době pokračujeme pátou etapou.

Jak se vyvíjí poptávka ve středoevropskémregionu? Liší se situace v Polsku a v ČR?

V Polsku i v České republice je ekonomika v kondici, což stimuluje nové investice. Co se týče poptávky, je tu více shodných znaků než rozdílů. V obou zemích je na vzestupu internetový obchod. Například v SEGRO Logistics Parku Warsaw v Nadarzyni jsme pronajali nově 3 500 m2 společnosti Logwin Air & Ocean a v červnu 2016 tu otevřelo jedno ze tří distribučních center společnosti Sephora v kontinentální Evropě. Zajišťuje distribuci pro maloobchod i veškeré on-line objednávky do 24 hodin po celém Polsku a v současné době je v plánu rozšíření o další nové trhy. Podobným způsobem zvyšuje internetový obchod poptávku i v Praze. Zaznamenali jsme také nárůst objemu kurýrních služeb na straně maloobchodníků, což značí potřebu rychlejšího doručení. V obou zemích se znatelně zvyšují i požadavky výrobních firem. Právě jsme podepsali dva nové kontrakty v SEGRO Logistics Parku Stryków v Polsku. Jeden z klientů sem přesouvá své aktivity z Velké Británie a druhý otevírá svůj první výrobní závod v zahraničí. Fenoménem českého trhu je stoupající počet společností, které opouští své stávající zastaralé haly třídy B nebo C a přesouvají se do moderních prostor třídy A, nabízených například právě společností SEGRO.

Promítlo se to nějak do typu prostor, které stavíte?

Už od našeho vstupu do střední Evropy stavíme flexibilní prostory, které dokážou absorbovat požadavky v podstatě libovolné fi rmy. Po určitých úpravách tak skvěle obslouží jak výrobní společnosti, tak logistický či automobilový sektor. Poptávce trhu ale přizpůsobujeme velikost nabízených prostor. V roce 2016 jsme například zahájili i výstavbu menších jednotek, které se nabízejí ve velikosti od 250 m2. V reakci na rostoucí objem poptávky připravujeme také smíšené projekty, kde je část stavěna na míru a část na spekulativní bázi. Podobné jsme dokončili letos v Polsku i v České republice.

SEGRO Logistics Park Prague nedaleko mezinárodního letiště Václava Havla se rozrostl na více než 100 000 m2 – v současné době pokračuje rozvoj páté etapy. Celková kapacita parku dosáhne 250 000 m2

Přibyli nějací noví nájemci v poslední době také v Praze? Jaká je aktuální obsazenost SEGRO Logistics Parku Prague?

Jedním z nejnovějších kontraktů je předpronájem skupiny Pivovary Lobkowicz o ploše 3 500 m2. Další smlouvy jsme podepsali s nadnárodní společností GO! Express & Logistics, která se specializuje na kurýrní služby a služby expresní pošty, a také s domácí logistickou společností Xpress Trans. V současné době je park obsazen z 94 %. Zároveň také pokračují jednání s několika dalšími klienty, a to jak ohledně pronájmu, tak výstavby prostor na míru (BTS).

Jaké jsou vaše další plány v lokalitě?

V příštích měsících dokončíme jednak výstavbu dalších malých jednotek (podobně jako např. pro společnost GO!), a současně nabídneme i nové standardní skladovací a výrobní prostory. Vzhledem k velmi nízké míře neobsazenosti stavíme jednu smíšenou halu o 6 000 m2 a další na spekulativní bázi, která bude dokončena počátkem roku 2017. Až budou hotovy obě budovy páté etapy, které jsou dnes ve výstavbě, vzroste plocha parku o téměř 14 000 m2, tzn. o 14 % jen v posledních měsících. Následovat pak budou ještě dvě další haly v rámci páté fáze – budova 5A s 5 000 m2 plochy a 5D o 24 000 m2.

Jak vnímáte budoucí rozvoj v České republice? Máte v hledáčku i další města?

V souladu s naší strategií cílíme na nejlepší lokality v blízkosti velkých měst a dopravních uzlů, které umožní klientům zefektivnit provoz a zvýšit kvalitu jejich podnikání v ideálních podmínkách. Lokality pro expanzi tak pečlivě vybíráme. V Praze jsme nedosáhli ještě ani poloviční kapacity parku, který má potenciál pojmout až 250 000 m2 průmyslových a distribučních ploch. Trh ale pozorně sledujeme. Není pochyb o tom, že nejlepší lokality jsou v blízkosti dálnic a ideálně také v blízkosti velkých německých měst na opačné straně hranice. Z toho pohledu vnímáme určitý potenciál také v plzeňském regionu.

Jak se díváte na expanzi v rámci střední Evropy? Dokončili jste také nějaké nové akvizice?

Rosteme dynamicky prostřednictvím výstavby i selektivních akvizic. Budoucnost vnímáme nejen v developmentu velkých hal a malých obchodních jednotek, ale i v projektech na míru, které jsou nejlepší cestou, jak oslovit specifické zákazníky. Naše projekty disponují obrovským potenciálem, rozšiřujeme ale kapacity také o nové pozemky. V předchozích 12 měsících jsme získali dva atraktivní pozemky – 7 hektarů v jižním Polsku a 11 hektarů u Poznaně, kde dnes probíhá stavba dvou nových parků. V nejbližších pěti letech plánujeme portfolio v Evropě rozšířit až o 50 %. A součástí těchto expanzních plánů je i téměř půl milionu m2 v Polsku a v České republice.

Zdroj: BUILDING WORLD magazine, vydání prosinec 2016

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...