23. února 2017

O české sklady a výrobní haly je stále velký zájem

čtenářů
• Počet skladů a průmyslových objektů v ČR neustále roste
• Aktuálně je na trhu celkem 6,26 mil. m2 moderních průmyslových skladů a hal
• Obsazenost industriálních budov se pohybuje na úrovni 95 %
• V roce 2016 bylo dokončeno 41 nových průmyslových budov
• Cena pronájmu zůstává stabilní na 4,35 EUR / m2 / měsíčně

Zahraniční společnosti a investoři si Českou republiku oblíbily převážně díky dobře dostupné lokalitě a kvalifikované a relativně levné pracovní síle. Řada mezinárodních firem, převážně pak z automobilového nebo strojírenského průmyslu, k nám přesouvá svou výrobu. K rozmachu dochází také v oblasti logistiky. Lidé již zcela běžně nakupují zboží na internetu a právě rozvoj e-commerce a změny ve spotřebitelském chování vedou k růstu počtu distribučních center pro lokální i zahraniční trh. Tyto trendy ovlivňují také trh s nemovitostmi na našem území – aktuálně se v ČR nachází téměř 6,26 mil. m2 moderních průmyslových skladů a hal, které jsou aktivně využívané.

Obsazenost roste, chybí větší haly

Více než 95 % všech dostupných logistických a průmyslových budov bylo v roce 2016 obsazeno. Právě míru obsazenosti hal a skladů, která meziročně stále roste, berou developeři jako indikátor k další výstavbě. Zároveň roste také poptávka po pronájmu skladovacích a výrobních prostor, která v roce 2016 dosáhla rekordní hodnoty téměř 1 456 tis. m2. Hledáte-li menší prostor, je v České republice stále volných 297 tis. m2 moderních skladů a výrobních hal. V některých regionech ale zcela chybí volné industriální nemovitosti přesahující 10 tis. m2.

Výstavba nových hal pokračuje

Mountpark Plzeň

V loňském roce bylo v Čechách dokončeno 41 nových,  průmyslových budov o celkové rozloze 501 tis. m2. Developeři se však potýkají s nedostatkem vhodných pozemků pro další výstavbu v okolí Prahy a Středočeském kraji.  Najít zde vhodný pozemek pro velkokapacitní XXL sklady je již téměř nemožné. Proto se aktivity postupně přesouvají také mimo hlavní město Prahu a jeho okolí. Příkladem je dokončení výstavby jednopatrového logistického centra Mountpark v Plzni, určeného pro trh západní Evropy, s rozlohou téměř 44 tis. m2. Nové developerské projekty vznikají také v tomto roce. V posledním čtvrtletí roku 2016 byly rozpracovány  průmyslové stavby o celkové rozloze cca 482 tis. m2. I přes růst objemu nabídky skladovacích a výrobních hal se developeři nemusí obávat zvyšování neobsazenosti těchto budov. 70 % objektů, které jsou aktuálně ve výstavbě, je již předběžně pronajatých. Žádný negativní dopad to nemá ani na cenu pronájmu průmyslových budov, která se stabilně drží na úrovni 4,35 EUR/m2/měsíčně.

 

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...