7. dubna 2017

Jak vypadá vertikální sklad

čtenářů

V článku Sklady nebudou větší, ale vyšší jsme představili trend vertikálních hal, který se objevil v Asii a pomalu proniká do Evropy. Pojďme se podívat podrobněji, jaké druhy vertikálních skladů bychom mohli třeba už za několik let vídat i u nás.

Vysoký záliv

High-bay“ sklady využívají vestavěné úložné nebo regálové systémy, které jsou nedílnou součástí budovy a stejně jako stěny nebo střecha slouží také jaké nosná konstrukce skladu. Využití celé výšky haly maximalizuje kapacitu jednopodlažní haly. Zároveň se zmenšuje plocha pro manipulaci se zbožím a doprava uvnitř skladu. Tento způsob ale vyžaduje určitou míru automatizace logistických operací, zajišťující ukládání a vyzdvihování celých palet nebo rutinní manipulaci s rovnoměrně tvarovanými výrobky. Pro tyto účely vznikly speciální počítačem řízené systémy automaticky zakládající a při kompletaci zásilek opět vyhledávající zboží, tzv. ASRS nebo AS/RS (Automated storage and retrieval system). V současné době se výška „high-bay“ skladů nachází na úrovni 10 – 12 m a průběžně roste.

Doslovný překlad anglického označení pro první druh skladů se u nás nejspíš neujme. Stejně tak stále čekáme na stavbu první haly tohoto typu u nás. Zatím můžeme najít mezikrok k high-bay skladům – stávající haly třídy A, které mají dostatečnou výšku a nosnost podlahy pro umístění mezaninů a regálových systémů umožňující využití celé výšky haly, ale tyto technologie v tomto případě nejsou součástí konstrukce samotné haly.

Více pater, těch opravdových

Tzv. „multi-level“ sklady, označované také jako „multi-floor“ nebo „multi-story“ přestavují na rozdíl od high-bay skladů budovy, které mají více než jedno patro. Přístup ke zboží ve vyšších patrech je možný z venkovní strany, pomocí ramp pro vozidla (včetně nákladních) nebo je využíván vnitřní přístup pomocí výtahů a dopravníkových pásů či interních ramp.

Výběr vhodného vertikálního logistického řešení a volba mezi „high-bay“ nebo „multi-level“ sklady závisí převážně na druhu logistických operací, požadavcích na skladování, rozmanitosti skladovaného zboží a intenzitě nakládky a vykládky. „High-bay“ sklady jsou obvykle využívány pro skladování balených, méně rozmanitých výrobků standardního rozměru a velikosti, kdy je během manipulace se zbožím hojně využívána automatizace. „Multi-floor“ řešení umožňuje rozdělení zboží do několika úrovní skladu dle míry automatizace pohybu zboží a skladovat určité zboží v místech, která jsou dobře dostupná pro ruční práci, je proto vhodné například pro módní distribuční centrum.

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...