3. dubna 2017

I v roce 2017 poroste poptávka po nových halách a skladech

čtenářů
Zájem o průmyslové nemovitosti, jako jsou sklady, distribuční centra, průmyslové haly a závody v České republice od roku 2011 kontinuálně roste a lze očekávat, že letošní rok úspěšně naváže na skvělé výsledky předchozích let.

Hlavním ukazatelem růstu trhu je růst poptávky po průmyslových nemovitostech, který by měl přesáhnout loňský rekordní výsledek. V roce 2017 je očekávána opět vyšší poptávka v celkovém objemu cca 950 tis. m2. (viz graf).

Tahouny poptávky industriálního a logistického trhu bude nadále logistika, e-commerce a automobilový průmysl. Kromě nových XXL skladů dojde k návratu zájmu o mnohem menší sklady v blízkosti centra měst nebo tzv. „last mile delivery facilities“. Z důvodu omezené dostupnosti vhodných pozemků v příměstských lokalitách se může objevit větší zájem o sklady třídy B.

Zákazníci mění své požadavky, vznikají nové typy hal a skladů

Měnící se požadavky a chování spotřebitelů a změny ve způsobu, jakým nakupujeme, vyrábíme, skladujeme nebo distribuujeme zboží, vedou k růstu potřeby vzniku nových výrobních hal a skladů různých typů, a velikosti. Především u logistických firem bude dál kladen důraz na konsolidaci více zákazníků pod jednu střechu a vzhledem k zrychlujícímu se tempu celého odvětví také důraz na rychlou výstavbu nových hal. Výhodu tak budou mít developeři, kteří vlastní pozemky včetně všech nutných povolení k výstavbě. V roce 2017 bude dokončena výstavba průmyslových budov třídy A v předpokládané celkové rozloze 660 tis. m2.

Počet realizovaných developerských projektů od roku 2012 nepřetržitě roste. Přesto se developeři nemusí obávat, že jejich prostory zůstanou neobsazené. Míra neobsazenosti stávajících prostorů se již dlouhodobě pohybuje na úrovni cca 5 %. V roce 2017 je dokonce očekáváno další snížení neobsazených průmyslových prostor na cca 4,3 %. V některých regionech lze očekávat větší podíl spekulativní výstavby. Zároveň by měl stále trvat zájem především německých e-shopů o distribuční centra v ČR.

Dalším faktorem mající vliv na technické řešení hal je zavádění automatizace. Ta v dlouhodobém měřítku zmírní tlak na dostupnost pracovní síly v dané lokalitě. Zvýšený zájem o české haly by mohl přijít i z řad britských společností v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU. Některé z nich aktuálně hledají novou lokalitu odkud budou moci řídit své operace namísto Velké Británie.

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...