20. prosince 2016

CTP pokořila hranici 4 milionů metrů čtverečních a plánuje další růst

čtenářů
Developerská společnost CTP pokračuje ve strmém růstu. Po dvouleté sérii akvizic napříč střední a východní Evropou, kdy získala přes 700 000 m2 plochy, a masivní výstavbě v objemu 450 000 m2 na klíčových trzích pokořila firma magickou hranici 4 milionů m2. S Remonem Vosem, generálním ředitelem CTP, hovoříme o předchozím růstu, faktorech stimulujících poptávku i development v CEE a cílech společnosti do budoucna.
Remon Vos, generální ředitel CTP

Jaké je aktuální rozložení portfolia CTP?

Ke konci roku bude tvořit naše portfolio zhruba 2,8 milionu m2 v České republice, 500 000 m2 v Rumunsku a po 250 000 metrech čtverečních na Slovensku a v Maďarsku. Nemovitosti vlastníme i na území Německa a Polska a po jedné budově v Rakousku a Nizozemsku. Zhruba 85 % celkové pronajímatelné plochy představují skladové a průmyslové prostory. Zbytek tvoří administrativní centra, jako např. Spielberk, maloobchodní projekty a nově hotely.

V minulosti jste si dali za cíl překročit do roku 2016 hranici 4 milionů m2. Jak pokračujete v růstu?

Zatím jsme rostli každým rokem a v posledních letech je tento nárůst ještě výraznější. Podle čtvrtletních výsledků jsme zvýšili příjmy z pronájmu z 200 milionů eur v roce 2015 na letošních 231 milionů eur. Pronajímatelnou plochu jsme mezi roky 2010 a 2014 prakticky zdvojnásobili, od roku 2014 do roku 2017 jsme ji rozšířili z 2,3 milionu na 4,2 milionu m2, což je (za kratší dobu) opět téměř dvojnásobek. Cíl jsme už tedy splnili. Naše ambice jsou ale ještě vyšší – do roku 2018 chceme překročit 5 milionů m2, což jsme původně plánovali až v roce 2020. Jak ukazují dosavadní čísla, pokud trh zůstane nadále stejně silný, dosáhneme v té době čistě organickým růstem 5,3 milionu m2.

V jakých zemích CTP v letošním roce nejvíce stavěla?

Nejvíce jsme stavěli v Rumunsku, kde jsme zaznamenali i největší poptávku a dokončili zhruba 260 000 m2 plochy. Na druhém místě je ČR, kde jsme postavili zhruba 180 000 m2. Pak následuje Maďarsko a Slovensko. Celkem CTP letos postavila přes 450 000 m2. Novinky máme ale i v Polsku, kde se nám daří expandovat – v listopadu jsme se společností IAC, jedním z našich dlouhodobých klientů z automobilového průmyslu, uzavřeli smlouvu o výstavbě nového závodu ve městě Opole. Pozemků jsme nakoupili více, takže tohle je jen první z projektů, které připravujeme. Což dobře ilustruje i náš přístup, kdy development v daném regionu stimuluje expanze našich stávajících zákazníků.

CTPark Teplice (ČR). Developer: CTP. Do roku 2018 plánuje společnost postavit dalších 600 000 m2 v ČR, 400 000 m2 v Rumunsku a stejný objem v Maďarsku a na Slovensku

V jakém regionu jste realizovali největší objem akvizic? Plánujete i další investice?

V oblasti akvizic jsme byli v předchozích dvou letech velmi aktivní. Významně jsme rostli hlavně na nových trzích – na Slovensku, v Maďarsku a především v Rumunsku. V současné době stavíme několik průmyslových nemovitostí třídy A v Bukurešti a regionálních městech, přičemž do roku 2018 chceme naše rumunské portfolio rozšířit na 1 milion m2 pronajímatelné plochy. V listopadu jsme dokončili akvizici maďarského WestLog Distribution Centre, což je nemovitost o ploše 82 000 m2 těsně za Budapeští. Do Maďarska jsme vstoupili několika akvizicemi na konci roku 2015 a další růst probíhá stále především prostřednictvím akvizic, i když už nyní máme pro různé klienty ve výstavbě asi 50 000 m2 nových prostor. Obecně na trhu CEE není mnoho příležitostí k novým nákupům, ale monitorujeme i určité možnosti, které by svým profi lem zapadly do našeho portfolia.

Co bylo impulzem vstupu CTP do Rumunska? Poměrně rapidně tam expandujete…

Na rumunský trh jsme vstoupili už v roce 2007, ale s výstavbou jsme začali teprve v roce 2014. První projekt jsme realizovali pro společnost Fränkische, německého dodavatele autokomponentů, který je jedním z našich dlouholetých zákazníků v České republice. Oslovili nás, abychom něco podobného udělali i v Rumunsku, kde působí jejich klienti, jako např. Daimler. Nabídli jsme jim pozemek jižně od Kluže, který jsme koupili v roce 2007, a tím to začalo. Následně začal trh znovu růst a ekonomické oživení přineslo i obrovský rozvojový potenciál. Když porovnáme Rumunsko s ostatními zeměmi Evropy, na 1 000 obyvatel nabízí jen 120 m2 průmyslových prostor, oproti třeba 400 m2 v ČR nebo na Slovensku. V zemi s 22 miliony lidí je tak nabídka výrazně poddimenzovaná. Na konci roku 2014 jsme zahájili nové akvizice, počínaje parkem společnosti Prologis o ploše 100 000 m2 s 30hektarovým pozemkem kousek za Bukureští, který následoval sousední pozemek fi rmy Portland Trust Roberta Nealea. V následujícím roce už jsme nakupovali po celé zemi a získali nemovitosti ING Bank, Volksbank, Heitman a dalších. Zároveň jsme zahájili vlastní výstavbu, takže jsme v Rumunsku významně narostli v poměrně krátkém čase. Bylo to přesně v období, kdy nevyšel dnes mediálně známý projekt Amazonu v Brně. Mám pro Brno určitou slabost – realizovali jsme tam řadu investic a v současné době pokračujeme výstavbou dalších 700 000 m2. Byl to ale okamžik, kdy jsme se museli zamyslet, zda nevstoupit do dalších zemí. Takže i to byl jeden z impulzů.

CTPark Voderady (Slovensko)

Z jakého sektoru se rekrutují vaši nájemci a zákazníci?

Dvě třetiny všech projektů stavíme pro naše stávající klienty. Jsou to zástupci nejrůznějších odvětví, od farmaceutického průmyslu a zdravotnictví, až po logistiku a distribuci. Řada z nich se věnuje výzkumu a vývoji, především v Brně, kde máme i klienty z průmyslu umělých hmot. Pak jsou to maloobchodní společnosti a podniky, které se věnují internetovému obchodu. A nechybí samozřejmě řada výrobních firem a dodavatelů pro automobilový průmysl – např. v CTParku v Ostravě dodavatelé Hyundai a Kia. Lokalitu v těsném sousedství závodu Kia rozvíjíme i v Žilině, na opačné straně hranice, a ze slovenských parků dále v Bratislavě u závodu VW/Audi a další v Nitře a Trenčíně. V Rumunsku je to lokalita v Piteşti, kde se montují automobily Renault a Dacia. V tomto sektoru máme opravdu široké spektrum nájemců s rozmanitými potřebami. Například Brembo, italského výrobce brzdových systémů, pro něhož jsme postavili nejnovější závod v Ostravě, který má dokonce vlastní hliníkovou slévárnu a zařízení pro anodizaci. V Brně máme zkušební laboratoř na turbodmychadla pro Honeywell. Na testování jim zasílají turbodmychadla dokonce z Ferrari v Maranellu. V CTParku Bratislava najdete subdodavatele automobilky Škoda a VW/Audi. Vedle závodu Audi máme pozemky i v maďarském městě Győr, kde aktuálně budujeme závod pro německého dodavatele; a další lokality v Tatabányi. Série našich parků pro automobilový průmysl sahá v podstatě z České republiky až do Rumunska.

Jakou poptávku zaznamenáváte ze stranymaloobchodu a internetového obchodu?

Máme několik klientů, kteří se věnují výrobě nábytku, například dodavatelé společnosti IKEA, což je třeba BJS v Humpolci. V potravinářském sektoru jsme realizovali v Plzni projekt pro Lidl a momentálně stavíme halu pro Metro v Praze na dálnici D8. V oblasti maloobchodu spolupracujeme i s klienty, kteří se věnují internetovému obchodu, jako je Primark nebo dokonce Tech Data, obě v CTParku Bor, a řada dalších menších firem. Pro Primark jsme vybudovali distribuční centrum, které zásobuje německé prodejny, je ale připraveno rovněž na přímou distribuci konečným zákazníkům, což bude jejich dalším krokem. Trend růstu e-commerce registrujeme také u dalších maloobchodníků, jako je například Humanic. V našich parcích pracuje kolem 47 000 lidí. A také internetový obchod je náročný na pracovní sílu. Proto si zakládáme na tom, abychom zajistili kyvadlové autobusy a veřejnou dopravu, ale také restaurace, ubytování nebo lékařskou péči přímo v místě. V CTParku Bor jsme vybudovali dokonce ubytovací centrum se 400 lůžky jen v první fázi, takže lidé, kteří dojíždějí z větší dálky, tu mohou přespat. Všechno děláme proto, aby v našich parcích byli lidé spokojeni – protože zaměstnanci jsou hlavním klíčem rozvoje každé firmy.

Jaké jste letos uzavřeli významné pronájmy?

Rozhodně bych rád vyzdvihl předání prostor v centru Ponávka společnosti IBM, které proběhlo v červnu 2016. Ponávka je inovativní multifunkční business park s nejmodernějšími prostory třídy A v centru Brna, které vzniklo revitalizací brownfieldu. CTP tu vybudovala pro IBM nové centrum výzkumu a vývoje, které pojme až 300 zaměstnanců. Dále jsme například uzavřeli velké smlouvy se společnostmi Yanfeng v Plané nad Lužnicí nebo Coloplast v Maďarsku.

CTPark Plzeň. Developer: CTP. V roce 2018 chce CTP atakovat hranici 5 milionů m2.

Jaký je v současnosti úvěrový status CTP? Nedávno jste oznámili i několik nových půjček a konsolidací…

To je součástí růstu společnosti. Jsme privátně vlastněná společnost, kde 35 % našich investic pokrývá vlastní kapitál a zbylých 65 % tvoří externí bankovní financování. V současné době máme úvěry ve výši přibližně 1,7 miliardy eur a spolupracujeme s bankami jako Erste, Société Générale nebo KBC, které působí v celém středo- a východoevropském regionu. Což je pro nás výhodné, protože pracujeme se stejnými klienty a se stejnými bankami v Rumunsku jako v Humpolci.

Nezvažujete v současnosti prodej části portfolia nebo dokonce společnosti?

V minulých letech jsme o tom diskutovali, ale momentálně žádný prodej neplánujeme, a to ani prodej nemovitostí, ani změnu vlastnictví společnosti.

Plánujete tedy proniknout ještě na další nové trhy? Jaké jsou plány růstu v příštích dvou letech nebo ve střednědobém horizontu?

Do roku 2018 postavíme podle našich odhadů dalších zhruba 600 000 m2 v České republice, 400 000 m2 v Rumunsku a podobně také na Slovensku a v Maďarsku. V dohledné době se chceme koncentrovat na naše čtyři hlavní trhy, a další růst plánujeme i v Polsku. Prioritou je udržet si pozici lídra v Rumunsku a České republice. Současně se díváme dopředu, takže v delším horizontu přemýšlíme, kam pokračovat, až dosáhneme zmíněných 5 milionů m2. Je otázkou, zda to vnímat jako hranici nebo pokračovat až na 10 milionů. To je téma, které dnes diskutujeme v nejvyšším managementu. Patrně tedy někdy v budoucnu…

Zdroj: BUILDING WORLD magazine, vydání prosinec 2016

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...