10. dubna 2017

City logistika a její vliv na skladovací haly

čtenářů

Téměř 74 % obyvatel Evropy žije ve městech a význam měst pro celkovou ekonomiku neustále roste. Města samotná pak rostou výrazně progresivněji nežli celá lidská populace. Obyvatelé měst jsou ale zároveň nároční zákazníci, kteří nakupují přes internet, využívají dostupnosti zboží a služeb prakticky kdykoli a jen velmi zřídka chtějí na něco čekat. A ještě hůř snášejí, pokud je něco vyprodané (ať už jsou to banány nebo náhradní kabel k mobilu). Svým chováním tak vytvářejí tlak na zásobování obchodů, restaurací a dalších podniků. Ty pak musí zareagovat na vyšší nároky na logistiku a rychlost a objem dodávek zboží. Řešení je nasnadě – umístit sklad co nejblíže městu. Tady ale narazíme na „ale“. A ne jen jedno.

„Ale“ č. 1 – pozemky

Půda je zdroj vyčerpatelný a navíc můžeme pozorovat odklon vůle využívat pozemky ve městech pro průmyslové účely. Z těchto důvodů dochází k poklesu dostupných průmyslových pozemků uvnitř měst nebo v jejich bezprostřední blízkosti. To odvádí distribuční centra dále od center měst, což ale naopak zvyšuje čas i náklady na dopravu.

„Ale“ č. 2 – doprava

Doprava v metropolích je už sama o sobě dost komplikovaná a v některých případech nejsou opatření na její zlepšení uskutečňována tak rychle, jak by to vyžadovala zvyšující se osobní i nákladní doprava ze zón mimo město. V některých evropských velkoměstech můžeme vidět také různá omezení, ať už časová nebo prostorová, která nutí dodavatele vymýšlet nová řešení, jak uspokojit rostoucí poptávku a zároveň nezvyšovat náklady na dopravu, které už tak mohou činit až 50 % z ceny zboží.

V nejbližších letech tak budeme v některých lokalitách pozorovat budování menších městských logistických areálů, které mohou vznikat z nemovitostí původně určených pro jiné účely. Pro ještě větší efektivitu budou tyto budovy uzpůsobeny pro vertikální skladování. Je pak už jen na podmínkách konkrétního města, jak vysoké tyto budovy budou moci být.

 

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...