6. března 2017

Amazon staví v Německu a Polsku

čtenářů
Průmyslový developer Panattoni Europe postaví na jihu Polska páté distribuční centrum pro světový internetový gigant Amazon. Bude sloužit k distribuci obuvi a oblečení do západní Evropy. Novou halu o rozloze 134 200 m2 Amazon vybuduje u města Sosnovec v Horním Slezsku. Projekt by měl být hotový už v říjnu letošního roku.
Panattoni Europe postaví na jihu Polska u města Sosnovec v Horním Slezsku páté distribuční centrum pro internetový gigant Amazon.

Hala Amazonu bude zasazena do 21hektarového pozemku v blízkosti už existujících průmyslových parků Panattoni Park Sosnovec I a II. Výhodou má být umístění u rychlostní silnice S1 a nedaleko dálnice A4, která umožňuje dobré spojení s městy na jihu Polska a v ostatních regionech. Železnice Euroterminal Sławków, která spojuje Evropu, Rusko a Čínu, se nachází zhruba v 10kilometrové vzdálenosti.

Distribuční centrum amerického internetového obchodu bude vybaveno takzvaným výškovým skladovacím systémem. Budova bude podobně jako předchozí projekty Panattoni Europe pro Amazon usilovat o zelenou certifi kaci BREEAM.

Investice v Sosnovci je pátým projektem Panattoni Europe realizovaným pro Amazon v Evropě. Dokončené haly už byly uvedeny do provozu v polských Bielanech nedaleko Vratislavi, v Sadech u Poznaně a také v České republice v Dobrovízi u Prahy. Firma zde v roce 2013 otevřela centrum vráceného zboží a v roce 2015 spustila provoz svého prvního distribučního centra v tuzemsku. V obou centrech pracuje dohromady na 3 300 lidí.

Další nové logistické centrum Amazonu mělo původně vzniknout v průmyslovém parku skupiny P3 v Praze – Horních Počernicích. Po průtazích, způsobených zejména protesty okolních radnic, obávajících se dopadů stavby na životní prostředí, však Amazon od záměru ustoupil s odůvodněním, že fi rma se svými plánovanými investicemi nemůže vyčkávat. Ukončení plánů na výstavbu pro Amazon v Horních Počernicích potvrdil také developer a správce průmyslových nemovitostí P3. Do Horních Počernic se mělo přesunout a dále ještě rozšířit stávající centrum pro vrácené zboží z Dobrovíze u Prahy, kde internetový gigant provozuje nedávno postavený obří distribuční sklad. Podobně Amazonu nevyšel plán na vybudování obřího skladu v průmyslové zóně Černovická terasa v Brně.

Další projekt je aktuálně ve výstavbě v polské obci Kołbaskowo u Štětína. Amazon začal stavět logistická centra v Polsku v roce 2014, aby využil tamních relativně nízkých mezd a blízkosti velkého německého trhu. Roli hrály i časté stávky, které postihovaly sklady a centra firmy v Německu, které je pro Amazon druhým největším trhem po Spojených státech.

Právě v Německu buduje nové centrum pro Amazon skupina VGP, kótovaná na bruselské burze Euronext a na hlavním trhu pražské Burzy cenných papírů. Ve svém průmyslovém parku VGP Park Frankenthal, umístěném ve spolkové zemi Porýní-Falc, postaví a pronajme centrum o rozloze zhruba 60 000 m2 skladů a přidružených kanceláří. Předání a spuštění provozu je naplánováno na konec letošního roku.

Dokončené distribuční centrum internetového prodejce Amazon v Praze Dobrovízi. V Horních Počernicích další centrum pro internetový gigant nevyroste.

Tento projekt je dalším příkladem toho, jak společnosti z oblasti e-commerce posilují své postavení v logistickém sektoru. „E-commerce je v posledních letech hlavním tahounem logistického trhu. Proto se těšíme na realizaci tohoto fulfilment centra na míru a možnost ukázat naši schopnost realizovat konkurenceschopné logistické nemovitosti. Zároveň můžeme městu Frankenthal představit nájemníka, který vytvoří značný počet pracovních míst a bude se podílet na ekonomickém rozvoji regionu,“ uvedl generální ředitel VGP Jan Van Geet. Amazon plánuje v areálu nedaleko měst Frankenthal a Ludwigshafen během prvního roku vytvořit přes 1 000 pracovních míst. Loni měla fi rma v Německu celkem 11 000 kmenových zaměstnanců.

Čistý zisk Amazonu ve 4. čtvrtletí 2016 stoupl meziročně o víc než polovinu na 749 milionů dolarů. Celkové tržby podniku se díky silné poptávce během vánoční sezony zvýšily o 22 procent na 43,7 miliardy dolarů. Zaostaly však za očekáváním analytiků, kteří je odhadovali na 44,7 miliardy dolarů.

Jak potvrzuje Harry Bannatyne, ředitel oddělení industriálních a logistických nemovitostí pro region střední a východní Evropy v poradenské společnosti JLL, e-commerce je považována za vycházející hvězdu poptávky. Mnoho distribučních center a skladů vráceného zboží je umístěných právě ve střední a východní Evropě. „Vedle Amazonu jsou to lokální hráči jako například Alza a Mall.cz, kteří potřebují stále větší plochy, aby vyhověli rostoucí poptávce. Čisté i hrubé poptávce v Česku dominovaly loni e-commerce a maloobchod s přibližně 40 procenty, což je poprvé v historii tuzemského trhu průmyslových nemovitostí,“ zdůraznil Bannatyne. Tento trend bude podle něho nejspíš pokračovat, zejména v okolí velkých měst a v příhraničních oblastech s Německem.

Amazon – ilustrační foto

K nejvýznamnějším transakcím v oblasti e-commerce patřily v uplynulých dvou letech TIM S.A. (30 000 m2), Mall.pl (přes 9 500 m2), Home24 (26 400 m2) a Oponeo (12 000 m2) v Polsku. Dále Amazon (133 000 m2), Mall.cz (29 000 m2), Exiteria (11 000 m2) v České republice, Alza.sk (12 000 m2) na Slovensku a EMAG (7 700 m2) a Mall.hu (6 300 m2) v Maďarsku. Uvedla to společnost Cushman & Wakefield s tím, že po mírném zpomalení automobilového průmyslu v předchozích letech hýbe trhem průmyslových nemovitostí stále silněji segment e-commerce.

Zdroj: BUILDING WORLD magazine, vydání březen 2017

0
0

Související články

Pro investoryZ Česka se stává skladový...Tahounem české ekonomiky je převážně spotřeba domácností. Zájem maloobchodních prodejců o české skladové haly...
Vše o haláchNahradí roboti ve skladech lidi?Automatizace, robotizace a umělá inteligence nastupují i do služeb. Pomáhají v nemocnicích, obchodech, na městských ulicích nebo...